Krivlův svět

Chameleonovití

Chameleon Parsonův

Chameleon Parsonův
 
Vzhed a výskyt
Tento chameleon patří mezi největší druhy.Samci dorůstají až do 70cm a samice do55cm.Vyjímečně dorůstají více. Chameleon Parsonův žije na Madagaskaru a na ostrově Sainte Marie v deštných lesích , kde se rádi zdužují na stromech ve výšce do 6m.Tamější klima se vyznačuje silným sezónním kolísáním mezi velmi vlhkým a teplým létem, poměrně suchým a teplým podzimem, vlhkou chladnou zimou a suchým teplým jarem. Přibližná imitace ročních dob je pro úspěšný chov v zajetí nezbytná.
 
Určení pohlaví
Samci jsou nádherně zbarvený.Jsou tyrkysově modří s tmavými pruhy popřípadě skvrnami, které jsou většinou žluté.Samice bývají béžové , žluté nebo zelené.Samci jsou mnohem větší než samice a nad nozdrama mají dva rohovité výrustky.
 
Potrava
Tyto chameleony krmíme velkým hmyzem( sarančata,šváby,cvrčky) někdy přijmou i malé myší holátko.
 
vesmir.msu.cas.cz/.../fotoarchiv/chparson.JPG
Terárium
Pro párek chameleonů připravte tropické terárium s velkým možstvím větví a robustních popínavých rostlin.Velikost by měla být 150x100x150cm. Pokud budete chovat jen jednoho jedince, tak postačí terárium o velikosti 90x70x70cm.Aby se tito chameleoni cítili v klidu obložíme alespoň dvě stěny korkem nebo lávovými kameny. Jako substrát použijeme směs písku a rašeliny - samice potřebuje alespoň 30 cm vysokou vrstvu. Ideální je malý potůček nebo vodopád, ze kterého chameleoni pijí, ale stejný účel splní časté rosení. V létě svítíme 14 hodin, v zimě zkrátíme přisvětlování na 10 hodin. Pokud chceme zvíře přezimovat, začínáme s tím až v druhém roce života. Na klimatické cykly severní polokoule si zvyká poměrně dobře. Je to ideální druh pro chov v místnosti.Během období rozmnožování zdraví samec samici kývavými pohyby. Pokud samice není připravená k páření, vyhýbá se samci a odpovídá bočními kývavými pohyby. Jestliže připravená je, čeká vsedě na samce s ocasem stočeným do spirály. Kopulace trvá 10-30 minut, březost trvá asi 100 dní a samice po ní klade 16-30 vajec do tunýlku, který je stejné dlouhý, jako ona.O inkubaci nejsou téměř žádné informace.
Žádné komentáře